Мета: ознайомити з правилами і прийомами роботи з пластиліном — розм’якшуванням пластилінової палички, розкачуванням,
розмазуванням, витягуванням, обрізуванням стеками, примазуванням тощо; розвивати увагу, фантазію; прищеплювати любов до
прекрасного; виховувати акуратність, старанність.
Обладнання: таблиці, малюнки із зображенням равликів, зразки
готових виробів із пластиліну, стеки, пластилін.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
II. Ознайомлення з темою і завданнями уроку
III. Робота над темою уроку
1. Вступна бесіда.
— Діти, погляньте, будь ласка, ось на цей малюнок, який приніс
Олівець. Що на ньому зображено? (Лялька) Опишіть її зовнішній вигляд. Скажіть, якого кольору у неї волосся та очі.
— У що одягнена лялька? Якого кольору у неї плаття?
— Отже, на малюнку ми бачимо ляльку лише спереду. Чому ми не можемо бачити, яка лялька збоку або ззаду? Як ви думаєте, що потрібно зробити для того, щоб побачити ляльку з різних боків?
— Правильно, її можна зліпити з пластиліну і розглянути з усіх боків.
— Отже, не тільки ляльку, але й інші вироби можна зліпити з пластиліну чи глини або вирізати з дерева.
Пригадайте казку, у якій із деревинки вирізали маленького довгоносого хлопчика.
2. Словникова робота.
Скульптура — вид образотворчого мистецтва, характерною особливістю якого є форма, об’єм. Людей, які виробляють скульптури, називають скульпторами. Матеріалом для скульптури може бути метал, глина, каміння, дерево, гіпс та ін.
3. Продовження бесіди.
— Основний інструмент в роботі скульптора — рука, яка має бути
чутливою, як у піаніста, і міцною, як у каменяра! Адже скульптор робить скульптуру не тільки з м’яких матеріалів — пластиліну чи
глини, а й із твердих — граніту та мармуру, а ще з дерева та
металу. Тож без серйозних робочих інструментів — таких, як
молоток, зубило, різець, ніж, тощо — скульптору не обійтись. А
перш ніж виліплювати, вирізьблювати чи висікати, скульптор
зазвичай малює майбутню скульптуру олівцем на папері, а
пензлем і фарбами іноді підфарбовує готову роботу.
4. Перегляд ілюстрацій із зображенням різних скульптур.
5. Продовження бесіди.
— А зараз ви станете маленькими скульпторами-початківцями.
Відгадавши загадки, ви дізнаєтесь, кого ми ліпитимемо на уроці.
6. Відгадування загадок.
Що це за будинок
Ходить без доріжки,
Схожий він на колобок,
А під дахом — ріжки? (Равлик)
***
Хто повільно так повзе —
На собі свій дім везе? (Равлик)
7. Перегляд слайдів «Равлики у природі»
8. Продовження бесіди.
— Чи доводилося вам спостерігати за цією дивною маленькою
тваринкою, яка має власний будиночок? Опишіть її. (Діти діляться своїми враженнями.)
9. Перегляд демонстраційного матеріалу.
10. Послідовне виконання виробу вчителем.
— Роздивіться равлика на малюнках та спробуйте його зліпити.
Домівка равлика має спіралеподібну будову. Тому приготуйте для нього довгий джгутик, що плавно потовщується з одного кінця до другого. Починаючи з тоненького кінця, скрутіть джгутик подібно
до спіралі. Трохи притискайте та примазуйте кільця джгутиків
одне до одного.
Можете виліпити і самого равлика, що висунувся із будиночка. Для його тільця також скатайте невеличкий джгутик. Добре, якщо у
середині джгутика буде дротинка. Це допоможе равлику міцно
з’єднатися із своїм будиночком. У цьому місці, де він виповзає з
домівки, трохи розплющіть кільце. Для ріжок равлика, які у нього мов «антенки», теж можна використати дротинки. Під час ліплення допомагайте собі стеками, особливо в процесі обробки невеликих частин, наприклад, мордочки з ротиком та очками.
IV. Практична діяльність учнів
V. Закріплення вивченого матеріалу
• Як називаються об’ємні вироби, зліплені із пластиліну, глини?
• Як називають тих людей, які ці вироби роблять?
• Які матеріали використовують скульптори у своїх виробах?
VI. Підсумок уроку. Перегляд і демонстрування дитячих виробів
Тема. Ліплення з пластиліну звірят.
Конспект уроку трудового навчання, 1 клас
Мета: удосконалювати навички роботи з пластиліном, уміння
визначати форму і пластику окремих частин тіла тварин і
відтворювати їхні образи в ліпленні; розвивати образне мислення, уяву, фантазію, гнучкість та вправність руки.
Обладнання: таблиці із зображенням та послідовністю ліплення
тварин; ілюстрації, іграшкові тварини.
ХІД УРОКУ.
I. Організаційна частина
1. Бесіда.
— Діти, сьогодні ми проведемо уявну
екскурсію до зоопарку та
познайомимося із його мешканцями.
2. Відгадування загадок.
Колобка я з’їла, до вовчика в хату сіла,
Вовкові — сестричка, а звуть мене… (лисичка).
***
Хижий звір у хащах спить. Як зареве, як заричить!
Листя осипається з дерев. Хто ж це? Відгадали?… (Лев)
***
Я шукаю мед, малину, рибку сам собі ловлю,
Влітку й миті не спочину, а зайде зима, то сплю. (Ведмідь)
***
Така велика, довгонога і більша за найбільшу шафу,
Така розумна і красива у зоопарку є… (жирафа).
3. Гра «Підбери малюнок до відгадки».
II. Повідомлення теми і мети уроку
III. Робота над темою уроку
1. Бесіда.
— Діти, ви бували у зоопарку, бачили звірів, які живуть у ньому.
Дехто з вас бачив тварин у цирку, в кінофільмах, на кольорових
фотографіях та ілюстраціях. Вдома ви граєтесь з іграшковими
тваринами. Саме іграшки, які ви принесли сьогодні на урок,
допоможуть вам виліпити з пластиліну улюблену тварину.
Розглянемо наприклад, форму іграшкової лисиці. У неї маленька
голова, загострена до носа, тулуб видовженої форми, довгий хвіст, короткі тонкі лапки.
Гостроносенька, хвостата
Ця тваринка рудувата.
Хутро в неї гарне, пишне,
Особливо хвіст розкішний!
На зайців вона полює,
Бідолашних нюхом чує!
Мишу й птаха може з’їсти,
Може і в курник залізти!
Полюбляє і рослини:
Ягоди, плоди, насіння.
Взимку їй також не спиться,
Азовуть її… (лисиця).
(В. Бутрім)
• А яка лисичка за характером? Які риси її характеру лягли в
основу багатьох народних та літературних казок? Назвіть відомі вам казки про лисичку-сестричку.
• Перед роботою пропоную вам завдання на кмітливість про звірів-хижаків.
ХТО НЕ ЗВІР?
Все це хижаки: лисиця,
Вовк, їжак, а ще й куниця,
І сова, і також тхір.
Серед них один — не звір.
(Сова — це птах)
2. Перегляд демонстраційного матеріалу. Слайди.
Обговорення особливостей будови тіла різних тварин.
3. Послідовність ліплення вчителем й учнями лисички (колективна робота).
— Для ліплення лисички потрібно поділити пластилін на чотири частини. З найбільшого шматочка зліпити тулуб. Із другого — голову, витягнувши мордочку і зробивши вуха. Третю частину поділити на чотири однакових шматочки — це будуть лапи. З останнього шматочка пластиліну зліпіть хвіст. Частини з’єднайте. Так само можна виліпити й іншу тваринку. Можна виліпити тваринку за своїм самостійним задумом.
IV. Самостійна робота учнів
V. Підсумок уроку
VI. Перегляд та виставка дитячих робіт
Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.